Home Impressum Datenschutzerklärung Server statistics Schedule more information Admin login   Version 3.0.54b 
de en fr nl es pt ru hu pl

43. Jura Treff (PCC) / Swiss Nationals (HG)

RegionSUI
ClubDS-Falkenstein
LocationAnlage Antern, CH-4704 Niederbipp
Date02.-03.07.2021
Deadline31.05.2021 and deadline of payment
Match typeIPSC Handgun
Level3
Stages12
Roundsca.230
Shot in1 day
Entry fee
€ 120,- / CHF 130,00, inklusive Mittagessen ist mit der Anmeldung, jedoch spätestens nach Zahlende auf das Konto des DS-Falkenstein zu überweisen.
Shooters from outside Switzerland can download their invitation from their match registration record.

Competitors who do not pay in time and are not marked as paid will be removed from the match and will not participate in the match.
No money back after deadline!
Competitors on the waitinglist will pay after they get a slot.

PaymentDS Falkenstein
BIC: POFICHBEXXX
IBAN: IBAN CH74 0900 0000 4500 5233 3
PC-Nummer 45-5233-3
Zahlungseingang aktualisiert am 12.05.2021
Statusfinal
ContactStephanie Kieninger
Rietbad 1687
CH-9651 Ennetbühl
E-Mail: s.kieninger@bluewin.ch
Tel.: +41-796673333
MatchdirectorCornelius Schweizer
RangemasterStephanie Kieninger
Comments
Wir planen das Match unter Einhaltung der aktuell geltenden CORONA Regularien durchzuführen.
We plan to make this match, according to the actual COVID regulations and will inform you regularly.


Schedule:
Friday 07:45h - 08:45h Registration
9:00h -20:00h Main match
Saturday 06:45h - 07:45h Registration
8:00h -20:00h Main match
anschießend Siegerehrung
RO-Informationen RO-Meldungen an Rangemaster
ROs haben einen freien Start
RO-Verpflegung vor Ort
RO erhalten eine Tagespauschale vor Ort

Helping with patching or setting up steel is mandatory if requested by the stage personal.



Match website: http://www.dsfalkenstein.ch/

Announcementhtml (Sat 15 May 2021 01:14:50 PM CEST)
Competitor listhtml
Match is fully booked. Subscription for waiting list only.
First name
Name
E-mail
Region
IPSC licence number
Division
Category
Power factorMinorMajor
Preferred slot
Squad
RO
Sponsor
Comment
I agree in the data entered above and related information (e.g. date and time of subscription, language used and the system generated access code) for the purpose of holding the related event may be saved, used and handed out to the respective organizer.
Especially the name and competitor data including division and category will be published in competitor lists and result lists.
Responsible regarding information privacy are the system operator (see impressum) and the organizer of the event as specified on the left side of this page.
For additional information see: Information Privacy Declaration
Save login data as cookie. For additional information see: Information Privacy Declaration
Division \ Category  --- JuniorLadySeniorSuperSeniorSum
Open11 48932
Standard231421756
Production58 813180
Revolver7  3515
Classic7  4213
Production Optics14  7223
PCC27 114244
Sum1471177028263
SUI157
GER74
FRA21
NED3
BEL2
RUS2
ITA2
DEN1
AUT1
presidentsmedals6
presidentsmedals9

Squad 1Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 12, free: 1Squad 2Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 12, free: 6
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Stephanie KieningerSUIProductionLady1red Pascal HubliSUIProduction OpticsOverall
2green Annamaria ZanardiSUIOpenLady2green Mathias RÖTHENMUNDSUIProductionOverall
3green Ferdinand BergerSUIRevolverSenior3red Jean-Maurice FredezFRARevolverSuperSenior
4green Alain ArnoldSUIProductionOverall4red Georg GeödertGERRevolverSuperSenior
5green Tanja HilgerSUIProductionLady5green Georg HausherrSUIProductionOverall
6green Beat EichelbergerSUIProduction OpticsOverall6red Jerome PoiretSUIPCCOverall
7red Marco BurgerSUIRevolverOverall7   
8green Marwan ItaniSUIRevolverSenior8   
9green Oliver JosiSUIPCCSenior9   
10green Maggie JosiSUIPCCLady10   
11green Jens HeutschiSUIProduction OpticsSenior11   
12   12   
      
Squad 3Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 12, free: 0Squad 4Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 12, free: 12
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Fabian KaufmannSUIProductionOverall1   
2green Jolanda KaufmannSUIProductionLady2   
3green Patrick ReuterSUIProductionSenior3   
4green Rino GasserSUIProductionOverall4   
5green Claudia FrickerSUIProductionLady5   
6red Marc WijnhoffSUIProductionOverall6   
7green Daniel BottignoleSUIOpenOverall7   
8green Ronald FluckSUIClassicOverall8   
9green Roger ZeuginSUIStandardSenior9   
10green Karin SteinerSUIOpenLady10   
11green Valentin BregySUIStandardSuperSenior11   
12green Beverley AdriaanseSUIStandardLady12   
      
Squad 5Prematch Saturday 26.06.2021!Slots: 12, free: 2
No.NameRegionDivisionCategory
1green Bernd DresslerSUIOpenSuperSenior
2green Claudio KesslerSUIProductionOverall
3green Cornelius SchweizerSUIOpenSuperSenior
4green Andreas TschumiSUIStandardSenior
5green Stefan TschumiSUIProduction OpticsOverall
6green Peter WrussSUIStandardSenior
7green Jasper CoppensSUIStandardOverall
8green Stefan BitterliSUIProductionOverall
9green Karsten BeckerGERPCCSuperSenior
10green Christian TrachselSUIProductionOverall
11   
12   
   


Squad 6Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1Squad 7Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 2
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Dominic MeierSUIOpenSenior1red Christoph BitterliSUIProductionOverall
2green Thomas WinterGEROpenSenior2green Roger WalterSUIPCCOverall
3green Daniel GirardetSUIProductionOverall3green Mike KrugSUIProduction OpticsOverall
4red Daniel GerberSUIProductionOverall4green Patrick WeibelSUIStandardSuperSenior
5green Tim RotheGERClassicOverall5red Sylvain MichoudSUIStandardSenior
6red Patrick NyfelerSUIPCCOverall6green Renaud HerzigSUIProduction OpticsOverall
7green Oleg ShchekinSUIPCCSenior7green Mathieu WagnerSUIProduction OpticsOverall
8green Margaux NyczFRAStandardLady8green Oliver KünzlerSUIProductionSenior
9green Bruno BetschartSUIOpenSuperSenior9red Andreas TschachlerSUIOpenOverall
10green Peter HellerSUIProductionSenior10green Robert SchettSUIOpenSenior
11green Dominic BlattnerSUIProductionOverall11   
12   12   
      
Squad 8Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1Squad 9Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Urs ZwyssigSUIStandardOverall1green Martin SchirraGERProductionOverall
2green Hans SchaadSUIProductionOverall2red Sascha SekardiGEROpenOverall
3red Vitalij MelehovGEROpenOverall3green Christian ZellerGERProductionOverall
4green Michael HoneggerSUIStandardOverall4red Steffen HuberGERStandardOverall
5green Juan Martin KretzSUIProductionOverall5green Michael LazareGERProductionOverall
6red Massimo BonaldoSUIClassicSenior6red Markus SeydametGERPCCOverall
7red Laurens JanszSUIStandardOverall7green Frederik SappertGERProductionOverall
8green Jan FischelsGERProductionOverall8green Rainer PirpamerGERProductionOverall
9red Christian DeuberGERProduction OpticsOverall9green Alexander PirpamerGERProduction OpticsSenior
10green Matthias BrechtGERProductionSenior10green Thomas WarnickeGEROpenSenior
11red Alexander LayerGERProductionOverall11red Tim WarnickeGEROpenOverall
12   12   
      
Squad 10Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 2Squad 11Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 3
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Christian WiprächtigerSUIStandardOverall1red Sander StammbachSUIStandardOverall
2green Ernst WaserSUIOpenSuperSenior2green Arnold BühlerGERStandardSuperSenior
3green Franz RöösliSUIStandardSenior3green Robert HorvathSUIStandardOverall
4green Patrik NuberGERStandardSenior4red Thomas SteigerSUIClassicOverall
5green Uwe LangeGERStandardOverall5green Emmanuel SonntagFRAStandardSenior
6red Martin MerkelGERPCCOverall6green Werner SchaererSUIProduction OpticsSuperSenior
7green Erich GabrielSUIClassicOverall7green Ralf TrautmannGERStandardSenior
8red Rolf TschepellaGERStandardSenior8red Frank RothGERPCCSenior
9red Rene KronenwettGERPCCOverall9red Gunther KöcherGERPCCOverall
10red Jeude MarcoGERPCCOverall10   
11   11   
12   12   
      
Squad 12Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1Squad 13Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Jonathan GenesFRAStandardOverall1green Christophe MannFRAStandardSenior
2red Philippe RougeFRAPCCSenior2green Michael LohmannGERPCCOverall
3green Vincent NestolatFRAOpenOverall3green Clement MannFRAStandardJunior
4green Michel NestolatFRAClassicSenior4green Laurent PerrotFRAPCCOverall
5green Joel GerardFRAClassicSuperSenior5green Manuela PerrotFRAStandardLady
6red Alphonse DefgneeBELOpenSuperSenior6green Fourré JohnFRAProductionOverall
7green Philippe PenalverFRAStandardSenior7red Alexis DescampsFRAOpenOverall
8green Carlo-Alberto MischlerSUIClassicSuperSenior8green Michael SchreinerGERProductionSuperSenior
9red Andre WeissGEROpenOverall9green Martin KarrerGERPCCOverall
10red Antonios ZachariadisBELStandardOverall10green Susanne SommerGEROpenLady
11red Selcuk KahramanDENProduction OpticsOverall11green Ingo RauthmannGERPCCOverall
12   12   
      
Squad 14Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1Squad 15Mainmatch Friday 02.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Rolf FeitknechtSUIPCCOverall1green Hans-jörg KäsbergerGERRevolverOverall
2red Andreas FeitknechtSUIPCCOverall2red Philippe EdelSUIProductionOverall
3green Mathis GerberSUIProductionOverall3red Serge CartierFRAStandardSenior
4green Bernhard BlaserSUIProductionOverall4red Daniel HoferAUTPCCOverall
5green Sascha MürnerSUIProductionOverall5green Uwe PfendertGERRevolverSenior
6green Philipp RegenassSUIProductionOverall6green Markus StobbeGERProductionSenior
7red Christophe AlazardFRAPCCOverall7green Jennifer StobbeGERProductionLady
8red Edouard NiuboFRAPCCSenior8green Thomas WengerSUIProductionOverall
9green Alexander SchottGERPCCSenior9red Björn StobbeGERProductionOverall
10green Mark GerlingGERPCCOverall10red Roger SpaltensteinSUIStandardSenior
11green Uwe OsterlohSUIPCCSenior11red Cornelius BebberGERProduction OpticsSuperSenior
12   12   
      


Squad 16Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 17Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Nico KinzlSUIProductionOverall1green Philipp CollatzSUIStandardOverall
2green Markus SperlGERProductionOverall2green Damien PorrasSUIProductionOverall
3red Christine BurkhalterSUIStandardLady3green Guillaume ManchelleSUIProduction OpticsOverall
4red Christian WildaGERPCCSenior4green Alain PittierSUIProductionOverall
5red Remy KhalilSUIPCCSenior5green Eric PochonSUIProduction OpticsSenior
6green Martin DominikSUIPCCOverall6green Alexander ChernogorovSUIClassicSenior
7red Michael AltmaierGERProductionOverall7green Gilles CalcagnoSUIPCCOverall
8green Juan pablo MendezSUIProductionOverall8green Marco PerucchiniSUIPCCSenior
9green Christian HolzapfelGERPCCOverall9green Gerardo TamboreneaSUIStandardSuperSenior
10red Gianmarco RizzoSUIOpenSenior10green Daniel RochSUIProductionSenior
11green Hajro OruglicaSUIStandardOverall11green Guy EichenbergerSUIProduction OpticsSenior
12green Istvan WürzburgerSUIPCCSenior12green Rolf MinderSUIProductionSenior
      
Squad 18Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 19Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Todaro Giuseppe TodaroITAClassicSenior1red Christian JungkindGERClassicOverall
2green Fierro Zuccolo (Nachnahme) Fierro (Vorname)SUIOpenSuperSenior2green Josef BaumannSUIStandardSuperSenior
3red Emanuele BesanaITAOpenSuperSenior3red Arne LentzGERProduction OpticsOverall
4red Enzo TeleseSUIOpenSuperSenior4red Claudia RemekGEROpenLady
5red Marco MoserSUIOpenOverall5green Martin SängerGERProductionOverall
6green Alvaro GarciaSUIProductionOverall6green Vera SängerGERProductionLady
7red Philipp KurzeGERStandardOverall7green Marc WalterSUIProduction OpticsOverall
8red Claus RothweilerGERPCCSuperSenior8red Michael HoissGERClassicOverall
9red Max KretschmerGERPCCOverall9green Michael FreySUIStandardOverall
10green Artur XimenesSUIProductionOverall10red Thomas FreySUIPCCOverall
11red Alexander ProkhorovRUSStandardSenior11green Stephan SchwiegerSUIProductionOverall
12red Konstantin VoytelevRUSProductionOverall12green Axel BeckerSUIProduction OpticsOverall
      
Squad 20Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 21Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 1
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Roger GuthSUIProduction OpticsSenior1green Erol RyantSUIOpenOverall
2red Manuel SchneiderSUIProductionOverall2green Thomas von EuwSUIProductionOverall
3red Fernando PolaSUIProductionSenior3green Dina WiranitaSUIProductionLady
4red Hampi BroschSUIStandardSenior4green Uwe HagenauerSUIPCCSenior
5green Peter EppleSUIRevolverSuperSenior5green Arno GranerGERStandardSenior
6green Patrik SchneiderSUIOpenSenior6green Lucien RooijendijkNEDPCCSenior
7green Christian OettliSUIProduction OpticsOverall7green Norbert MayerSUIStandardSenior
8red Pierre AdcockSUIProductionOverall8green H.T.A. SchmitzNEDStandardSuperSenior
9green Jürg KollerSUIRevolverSuperSenior9green Marco DerrerSUIRevolverOverall
10green Manfred NefSUIProductionOverall10green Stefan LaisSUIProductionOverall
11red Maurice DrummenNEDOpenSuperSenior11green Remo SchranerSUIOpenOverall
12green Hubi BurchSUIOpenSenior12   
      
Squad 22Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0Squad 23Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1green Tim KirchmayerGERStandardOverall1green Manfred ErglerGERProductionSenior
2red Rolf BrennerSUIProduction OpticsSenior2green Thomas KämpfSUIProduction OpticsOverall
3red Tom KronawitterGERRevolverOverall3red Daniel RuppSUIProductionOverall
4green Bobi SavicSUIProductionOverall4green Peter KressibucherSUIStandardSuperSenior
5green Luis SondereggerSUIStandardOverall5red Rocco SchuldtGERProductionOverall
6green Stefan GigerSUIStandardOverall6green Marc BalmerSUIPCCSenior
7green Manuel GublerSUIProductionOverall7red Peter WaibelSUIProductionSenior
8red Georgios MarkopoulosGERStandardSenior8red Alexander WaldvogelSUIPCCOverall
9green Jan VonmoosSUIProductionOverall9green René SchuhmacherSUIProductionSenior
10red Jürgen RölleGERProductionOverall10green Alexander UlmerSUIPCCOverall
11green Roman WaltherSUIStandardSenior11green Yannick SamsonFRAStandardOverall
12green Claudio ZieglerSUIClassicOverall12green Christophe ZimmermannFRAOpenSenior
      
Squad 24Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 1Squad 25Mainmatch Saturday 03.07.2021Slots: 12, free: 0
No.NameRegionDivisionCategoryNo.NameRegionDivisionCategory
1red Denis SupicaGERProductionOverall1green Marcel BanzSUIStandardOverall
2green Serge WimpfheimerSUIProduction OpticsSenior2red Christian BährGERProductionSenior
3green Pasquale MorenoSUIRevolverOverall3red Thomas SchluppGERStandardSenior
4green Christian SchmockerSUIRevolverOverall4red Sadik AynaciogluGERPCCOverall
5green Ernst SchmockerSUIRevolverSuperSenior5red Monika BarethGERProductionLady
6green Grégory MichelFRARevolverOverall6green Dalibor BerkaSUIStandardOverall
7red Daniel BuehlmannSUIProductionOverall7red Andreas SeifriedGERPCCOverall
8red Gregory MidgleySUIStandardOverall8red Alexander BraunGERPCCOverall
9green Robert RuisingerSUIProductionOverall9green Christian LangSUIProductionOverall
10green Michael HofmannGERProductionOverall10red Dietmar WünschGERStandardOverall
11green Roger ZobristSUIProductionSenior11green Reto VöllminSUIProductionOverall
12   12red Marcus LipphardtGERStandardSenior
      
Squad 99waiting listSlots: 0, free: 10
No.NameRegionDivisionCategory
1red Ayram ShineDENProductionLady
2red Robert HannessenNEDClassicOverall
3red Francesco CernigliaITAProduction OpticsOverall
4red Santo FinocchiaroITAOpenOverall
5red Ronnie SchroerGERStandardOverall
6red Oliver MatußekGERProductionOverall
7red Naomi KernMONStandardLady
8red Patrick BaculardFRAStandardOverall
9red Dominique AmaroFRAProductionOverall
10red Mathieu VouteFRAProduction OpticsOverall
11red Jérôme CzykajloFRAOpenOverall
12red Thomas GlasGERPCCSenior
13red Miguel RamosPORProductionOverall
14red Michael StetsGERProductionOverall
15red Illia KolosovGERProductionOverall
16red Lino EsmorisSUIProductionOverall
17red Marco KeimpGERProduction OpticsSenior
18red Sergey PushkarevRUSClassicSenior
19red Gregor FreiSUIStandardOverall
20red Tobias KlotzGERProductionOverall
21red Lukasz StyraGERStandardOverall
22red Patric SchäferGERStandardOverall
23red B DoesNEDPCCSenior
24red Feti ToskuSUIOpenSenior
25red Karl-Heinz HilbigGERStandardSenior
26red Herbert KraftGERStandardSuperSenior
27red Lisa Mariack-KraftGEROpenLady
28red Nicolas PicardFRAPCCOverall
29red Boris MansionGERStandardOverall
30red Amjad AliDENProductionOverall
31red Lamoise XavierFRARevolverOverall
32red Holger KunzmannGERProductionOverall
   
red: new or unclear or not paid (121)
green: confirmed / paid (174)